2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002

Uchwala Nr XVII/123/2008 Rady Miejskiej Węgrowa z dnia 28 stycznia 2008 roku w sprawie: przystąpienia Miasta Węgrowa do Stowarzyszenia Mazowieckie Stowarzyszenie Gmin na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Uchwala Nr XVII/123/2008
Rady Miejskiej Węgrowa
z dnia 28 stycznia 2008 roku

w sprawie: przystąpienia Miasta Węgrowa do Stowarzyszenia Mazowieckie Stowarzyszenie Gmin na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Na podstawie art. 18, ust. 2 pkt 12 i art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku
o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późniejszymi zmianami) ¬
Rada Miejska w Węgrowie uchwala, co następuje:

§ l

Wyraża się zgodę na przystąpienie Miasta Węgrowa do Stowarzyszenia Mazowieckie Stowarzyszenie Gmin na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z siedzibą w Warszawie.

§ 2

Miasto Węgrów w Mazowieckim Stowarzyszeniu Gmin na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego reprezentuje Bogdan Doliński – Sekretarz Miasta.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Węgrowa.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący
Rady Miejskiej Węgrowa
Tadeusz Tyczkowski
Uzasadnienie
Głównym zadaniem samorządów lokalnych powinno być dziś budowanie środowiska społeczeństwa informacyjnego opartego na kwalifikacjach ludzi, którzy wiedzą, jak je można wykorzystać. Obecnie trudno znaleźć dziedzinę życia, w której można byłoby obejść się bez wymiany informacji za pomocą sieci komputerowej. Szybki i powszechny dostęp do wiedzy i informacji leży u podstaw idei budowy "Społeczeństwa Informacyjnego". Koncepcja ta silnie promowana przez całą UE oraz centralne organy państwa polskiego staje się bardzo istotnym czynnikiem wspierającym rozwój regionów i ich władz samorządowych.
Od początku 2007 roku Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” realizuje projekt SIRMA – Sieć dla Innowacyjnego e-Rozwoju Mazowsza, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach działania 2.6 ZPORR. Wsparcie w ramach projektu SIRMA obejmuje m.in. szkolenia, warsztaty projektowe, oraz 4 wyjazdy studyjne.
Przez dziewięć miesięcy realizacji projektu, spośród wszystkich zaproszonych do niego samorządów z Mazowsza, uformowała się bardzo aktywna grupa 27 gmin reprezentowana przez Wójtów, Burmistrzów i Prezydentow, zainteresowana rozwojem swoim i całego Mazowsza, która postanowiła przygotować wspólny projekt „Wspólne działanie władz gmin Mazowsza na rzecz e-usług publicznych”, wpisujący się w założenia e-strategii Województwa Mazowieckiego, która jest drogowskazem dla realizacji 2 priorytetu RPO naszego województwa.
Dzięki nowym projektom teleinformatycznym i powszechnemu zastosowaniu Internetu, zrzeszone w Stowarzyszeniu Gminy mają szczególną szansę na usprawnienie efektywności swojej pracy, a w konsekwencji podwyższenie jakości usług oferowanych obywatelom oraz uatrakcyjnienie swoich „małych ojczyzn”. Hasło "Społeczeństwo Informacyjne" ma bardzo szerokie znaczenie. Jest to miedzy innymi promowanie nowoczesnego stylu życia i pracy opartego na wiedzy, jak również przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Komunikacja sieciowa w mieście i regionie to między innymi szerokopasmowy dostęp do Internetu, wprowadzenie udogodnień w kontaktach samorządu z obywatelem, obniżenie kosztów utrzymania jednostek samorządowych, podniesienie poziomu bezpieczeństwa, poprawa poziomu życia i zadowolenia mieszkańców. Realizacja tych celów wymaga stworzenia wśród potencjalnych użytkowników potrzeby korzystania z określonych usług oraz wybudowania wielousługowej sieci, która stałaby się platformą niezbędną do ich świadczenia.
W świetle tych działań, szczególnego znaczenia nabiera możliwość zbudowania bazy wiedzy dla samorządów Mazowsza zrzeszonych w Stowarzyszeniu, gdyż w grupie tych gmin znajdują się samorządy zlokalizowane we wszystkich częściach naszego regionu.
W ramach tego projektu możliwe jest zbudowanie wspólnych platform do zarządzania Gminą, wraz tzw. e-urzędem, wsparte zakupem odpowiedniego, koniecznego do wdrożenia systemów sprzętu i oprogramowania.
Wszystkie te zamierzenia mają swoje oparcie w zaplanowanych równolegle z realizacją tego projektu, wspólnych działaniach szkoleniowo-edukacyjnych niezbędnych do zwiększenia umiejętności pracowników administracji samorządowej oraz grup docelowych na poziomie lokalnym. W szkoleniach uczestniczyć mogą przedstawiciele sektora prywatnego: przedsiębiorcy, rolnicy, firmy outsourcingowe, a także przedstawiciele sektora naukowego i badawczo-rozwojowego, jako uczestnicy forum międzysektorowego oraz organizacje pozarządowe.
Zwłaszcza przy realizacji kluczowego projektu możliwe i pożądane będzie podejmowanie wspólnych działań w celu realizacji projektów szkoleniowych finansowanych z PO KL. Projekt zakładający zorganizowanie specjalistycznych szkoleń z zakresu właściwego stosowania narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych w "administracji elektronicznej", stanowi odpowiedź na potrzeby samorządów, umożliwi bowiem świadome i umiejętne wdrożenie projektu e-urzędu. Celem zoptymalizowania dostępności szkoleń, możliwa będzie ich organizacja w punktach umiejscowionych w większości powiatów województwa. Pożądany wydaje się również do stosowania moduł - e-learningowy, który pozwoli na kontynuację w pozyskiwaniu bardziej już zaawansowanej wiedzy na miejscu tj. w urzędach gmin.
Nasza koncepcja okazała się spójna w wielu punktach z planowanymi kluczowymi projektami zapisanymi w RPO województwa mazowieckiego przez Geodetę Mazowieckiego i w związku z powyższym przedstawiliśmy propozycję przystąpienia grupy do projektu Geodety. Daje to gwarancje kluczowemu projektowi pozyskania zainteresowanych, gotowych ponieść ryzyko związane z wdrażaniem pionierskich zadań partnerów, a następnie (po eliminacji popełnionych błędów) postępując zgodnie z przyjętą przez nas strategią, budowy lokalnych ośrodków transferu wiedzy dla kolejnych samorządów, obecnie jeszcze nie przygotowanych do takich działań.
Nasza propozycja wspólnego działania gwarantuje właściwe, szybkie i rozwojowe wykorzystanie środków Unii Europejskiej, systemowe likwidowanie tzw. białych plam na mapie naszego Regionu w dziedzinie wykluczenia cyfrowego, co spowoduje wzrost konkurencyjności całego naszego Regionu, a Mazowsze winno być liderem pośród regionów nie tylko w Polsce.

metryczka


Opublikował: skiba (25 lutego 2008, 14:24:45)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 486